Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


kult_dwunastki

Kult Dwunastki

Kult Dwunastki, Dwunastka, wiara w Dwanaścioro Bóstw- religia politeistyczna Drugiego Świata, wyznawana głównie przez Leończyków, a także nielicznych Wołochów. W przeciwieństwie do typowych systemów politeistycznych, liczba bóstw była ściśle ustalona, a ich kult przybierał takie same formy na całym obszarze zamieszkania wyznawców, gdyż posiadał odpowiednio zhierarchizowaną warstwę kapłańską.

Historia

Zgodnie z przekazami leońskimi, kult Dwunastki był znany „od zawsze”, tj. nie można określić dokładnego powstania religii. Przyjmuje się, że przybysze Czwartej Fali Imigracji byli wyznawcami Dwunastu Bóstw. Oznacza to, że Inglingowie i prawdopodobnie niziołkowie w przeszłości (przed przyjęciem Creidaizmu lub kultu Smaradcy) także oddawali cześć Dwunastce.
Często wyróżnia się dwa historyczne odłamy religii. Starsza odmiana istniała do ok. 600-550 p.p.M. (przed przybyciem Mongołów) i jej zanik wiązał się z migracją przodków Leończyków na zawschodzie, co spowodowało duże zmiany w panteonie, mitologii i sposobach kultu, m. in. znacząco zwiększyło rolę Olamosa jako strażnika wiernego ludu i opiekuna wiernych. Odmiana młodsza kultu była wyznawana do końca Drugiego Świata, nie zmieniając swoich głównych założeń.
Przez większą część historii jedynym narodem wyznającym Kult Dwunastki byli Leończycy, lecz z powodu m. in. sporadycznych akcji misjonarskich i ogólnego oddziaływania bardziej rozwiniętą kulturą wyznawcami religii byli też prawie wszyscy Tadżykowie oraz nieliczni Wołosi i Glagowie z terenów nadgranicznych.

Dwanaścioro Bóstw

Panteon Dwunastki składał się z dwunastu bóstw, z których każde posiadało swoją domenę- miejsca, zjawiska lub wartości, którymi byli opiekunami. Alfabetyczna lista bogów wygląda następująco:

  • Amar- bogini miłości i płodności, jej symbolem była róża.
  • Boadon- bóg rzemiosła i handlu. Jego symbolem był bez (lilak).
  • Dactilla- bogini przyrody sprzyjającej człowiekowi i rolnictwa. Jej symbolem był jęczmień.
  • Darnia- bogini poezji, pieśni i sztuki. Jej symbolem był jaskier.
  • Hramos- bóg magii, nauki i sztuk tajemnych. Jego symbolem był orzech włoski.
  • Kalla- bogini choroby i śmierci. Jej symbolem był bratek.
  • Mityna- opiekunka chorych i ubogich. Jej symbol to rumianek.
  • Mordegan- bóg wojny. Jego symbolem był ostrzokrzew.
  • Olamos- strażnik wiary i opiekun wiernych. Jego symbolem jest mak.
  • Rashida- bogini wody. Jej symbolem jest chaber.
  • Tarn- bóstwo będące personifikacją potęgi i szlachetności, cech przysługujących prawdziwym królom i możnowładcom. Jego symbolem był dąb.
  • Vitbrid- bóg groźnej i dzikiej przyrody, nieprzychylnej człowiekowi. Jego symbolem był oset.

Bóstwa były nieśmiertelne i posiadały wielką moc, nie były jednak wszechwiedzące ani wszechmocne. Posiadały cechy ludzkie i były ze sobą spokrewnione.

Zobacz też

kult_dwunastki.txt · ostatnio zmienione: 2014/08/03 20:36 przez patryk