Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


mm:bows_daggers

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Nowa wersja
Poprzednia wersja
mm:bows_daggers [2016/09/21 13:15]
patryk utworzono
mm:bows_daggers [2022/02/21 15:31] (aktualna)
patryk [Plansza - obszary Miast]
Linia 1: Linia 1:
 ====== Bows & Daggers ====== ====== Bows & Daggers ======
-**Bows & Daggers** (//Łuki i Kindżały//) to gra planszowa bazująca na zasadach gry //Talisman: Magia i Miecz//. Większość zasad jest dokładnie taka sama, jak w poprzednio wspomnianej grze, poza kilkoma wyjątkami. +**Bows & Daggers** (//Łuki i Kindżały//) to gra planszowa bazująca na zasadach gry //Talisman: Magia i Miecz//. Większość zasad jest dokładnie taka sama, jak w poprzednio wspomnianej grze, poza kilkoma wyjątkami. Jeżeli Gracze dobrze znają czwartą edycję //Talismanu//, mogą zapoznać się jedynie z rozdziałem //Zasady dodatkowe//
-===== Dodatkowe zasady ===== +===== Zasady dodatkowe ===== 
-==== Poziom i PD ====+==== Plansza - krainy ==== 
 +Plansza podzielona jest na dwie krainy - Wielkie Imperium Mongolskie oraz Kazachstan. W Imperium losuje się Karty Przygody Imperium, a w Kazachstanie Karty Przygody Kazachstanu. 
 +==== Plansza - obszary ==== 
 +Polecenie każdego obszaru niewymienione na planszy brzmi "Wylosuj 1 kartę przygody". Na żadnym z obszarów nie losuje się kart przygód, jeśli już znajduje się na nim karta (dwie karty w Issyk oraz 3 karty na Stepie Tajemnic). Na obszarze, gdzie należy wylosować więcej kart przygód (Issyk, Step Tajemnic) losuje się tyle kart, by łącznie znajdowało się na nim tyle kart, ile należy dobrać.  
 +<WRAP 400px right> 
 + 
 +|{{:mm:bdboardthumb2.png?400}}| 
 +|Podział planszy na krainy| 
 + 
 +</WRAP> 
 +==== Plansza - obszary Miast ==== 
 +Wchodząc na obszar Miasta (jednego z sześciu na planszy - czterech w Imperium i dwóch w Kazachstanie) Gracz musi rozpatrzyć jedno wybrane spotkanie z karty Miasta.  
 +==== Pozostawanie kart ==== 
 +Karty Przygód pozostają na obszarze do końca gry, chyba że treść karty każe je usunąć lub zostaną usunięte w wyniku działania Graczy. 
 +==== Zaklęcia - szkoły ==== 
 +Zaklęcia dzielą się na 4 szkoły - Mistyczną, Ciemności, Natury oraz Iluzji. Polecenia kart lub zdolności Poszukiwaczy wskazują, jakiej szkoły Zaklęcie należy wylosować. Zwrot "Dowolnej szkoły" oznacza, że Gracz może wybrać z dowolnej dostępnej szkoły magii. 
 +==== Poszukiwacze - limit Zaklęć ==== 
 +Poszukiwacz może posiadać tyle Zaklęć, ile posiada Mocy, jednak maksymalnie trzy. Oznacza to, że Poszukiwacz o Mocy 2 może posiadać 2 Zaklęcia, a Poszukiwacz o Mocy 3 i wyższej posiada maksymalnie 3 Zaklęcia. 
 +==== Poszukiwacze - żetony Losu ==== 
 +Nie ma podziału na jasną i ciemną stronę Losu. Żetony Losu pozwalają na powtórzenie swojego rzutu kością tak, jak w podstawowej wersji //Talismana// bez dodatku //Las//. 
 +==== Poszukiwacze - Poziom i PD ====
 Poszukiwacze zdobywają Punkty Doświadczenia (PD), które podwyższają ich Poziom. Osiągnięcie każdego kolejnego Poziomu wymaga większej ilości PD- by osiągnąć pierwszy Poziom, wystarczy 1 PD, by osiągnąć drugi Poziom, należy zebrać 2 PD, by zdobyć trzeci, wymagane jest 3 PD itd. Za każdym razem, gdy Gracz osiąga kolejny Poziom, może zwiększyć o 1 swoją Moc lub Siłę. Poszukiwacze zdobywają Punkty Doświadczenia (PD), które podwyższają ich Poziom. Osiągnięcie każdego kolejnego Poziomu wymaga większej ilości PD- by osiągnąć pierwszy Poziom, wystarczy 1 PD, by osiągnąć drugi Poziom, należy zebrać 2 PD, by zdobyć trzeci, wymagane jest 3 PD itd. Za każdym razem, gdy Gracz osiąga kolejny Poziom, może zwiększyć o 1 swoją Moc lub Siłę.
-==== Bóstwa opiekuńcze, interwencje i PŁ ====+==== Poszukiwacze - Bóstwa opiekuńcze, interwencje i PŁ ====
 Każdy z Graczy na początku gry wybiera swoje bóstwo opiekuńcze. Każde bóstwo opiekuńcze posiada kilka interwencji, których Gracze mogą użyć w dowolnym lub opisanym przez interwencję momencie, wydając odpowiednią ilość Punktów Łaski (PŁ), zebranych w sposób podany na karcie danego bóstwa lub poprzez modlitwę w Świątyni.  Każdy z Graczy na początku gry wybiera swoje bóstwo opiekuńcze. Każde bóstwo opiekuńcze posiada kilka interwencji, których Gracze mogą użyć w dowolnym lub opisanym przez interwencję momencie, wydając odpowiednią ilość Punktów Łaski (PŁ), zebranych w sposób podany na karcie danego bóstwa lub poprzez modlitwę w Świątyni. 
 ==== Wrogowie ==== ==== Wrogowie ====
Linia 14: Linia 34:
 Niektórzy Wrogowie potrafią rzucać Zaklęcia. Mogą to robić na dwa sposoby: rzucać konkretne Zaklęcie lub rzucać losowe Zaklęcie. W przypadku konkretnego Zaklęcia należy odczytać działanie Zaklęcia z listy i zastosować się do niego. W przypadku Zaklęć losowych należy wylosować pierwsze Zaklęcie z Talii Zaklęć odpowiedniej szkoły. Kiedy Wrogowie rzucają Zaklęcia, należy pamiętać o kilku zasadach: Niektórzy Wrogowie potrafią rzucać Zaklęcia. Mogą to robić na dwa sposoby: rzucać konkretne Zaklęcie lub rzucać losowe Zaklęcie. W przypadku konkretnego Zaklęcia należy odczytać działanie Zaklęcia z listy i zastosować się do niego. W przypadku Zaklęć losowych należy wylosować pierwsze Zaklęcie z Talii Zaklęć odpowiedniej szkoły. Kiedy Wrogowie rzucają Zaklęcia, należy pamiętać o kilku zasadach:
   * W przypadku Zaklęć rzucanych na początku walki, typu bojowego (//Kula ognia, Magiczny Pocisk, Błyskawica// itd.) Wróg rzuca kością i dodaje swoją Moc do wyniku (lub postępuje podobnie zgodnie z treścią karty).   * W przypadku Zaklęć rzucanych na początku walki, typu bojowego (//Kula ognia, Magiczny Pocisk, Błyskawica// itd.) Wróg rzuca kością i dodaje swoją Moc do wyniku (lub postępuje podobnie zgodnie z treścią karty).
-  * W przypadku Zaklęć przywołujących Istoty, Wróg traktowany jest jak Poszukiwacz- przywołana Istota walczy za niego. Nawet jeśli zostanie pokonana, Gracz nie atakuje Wroga, a jego tura się kończy.+  * W przypadku Zaklęć przywołujących Istoty, Wróg traktowany jest jak Poszukiwacz - przywołana Istota walczy za niego. Dopiero kiedy przywołana istota zostanie pokonana, gracz rozpoczyna walkę z Wrogiem rzucającym zaklęcie (jest to następna, oddzielna walka).
   * Wrogowie mogą rzucać Zaklęcia, które Poszukiwacze mogą rzucać na początku tury, w momencie przed rozpoczęciem walki z Graczem. Zaklęcia takie odnoszą skutek.   * Wrogowie mogą rzucać Zaklęcia, które Poszukiwacze mogą rzucać na początku tury, w momencie przed rozpoczęciem walki z Graczem. Zaklęcia takie odnoszą skutek.
   * Zaklęcia działające na obszar są rzucane na obszar, na którym przebywa Wróg.   * Zaklęcia działające na obszar są rzucane na obszar, na którym przebywa Wróg.
Linia 24: Linia 44:
   * Wezwanie Szkieletu. Zamiast ciebie będzie walczyć szkielet (Siła 4). Jeśli szkielet wygra walkę z istotą, zostanie ona zabita, a jeśli z Poszukiwaczem, to ten będzie zmuszony do utraty 1 punktu Życia. Jeśli szkielet zremisuje lub przegra walkę, twoja tura natychmiast się kończy. Zabitych wrogów możesz zatrzymać jako trofea.   * Wezwanie Szkieletu. Zamiast ciebie będzie walczyć szkielet (Siła 4). Jeśli szkielet wygra walkę z istotą, zostanie ona zabita, a jeśli z Poszukiwaczem, to ten będzie zmuszony do utraty 1 punktu Życia. Jeśli szkielet zremisuje lub przegra walkę, twoja tura natychmiast się kończy. Zabitych wrogów możesz zatrzymać jako trofea.
   * Wyssanie życia. Twój przeciwnik traci 1 punkt Życia, podczas gdy ty otrzymujesz 1 punkt Życia.   * Wyssanie życia. Twój przeciwnik traci 1 punkt Życia, podczas gdy ty otrzymujesz 1 punkt Życia.
 +==== Standardowe zakończenie gry - Sanktuarium ====
 +Standardowe zakończenie gry (//Święta Księga//) wymaga, by Gracz wkroczył na obszar Sanktuarium i wykonał wszystkie zadania w celu zdobycia Świętej Księgi. Zadania te zostały opisane na odpowiedniej karcie Zakończenia. Należy jednak pamiętać o kilku dodatkowych zasad:
 +  * W Sanktuarium Gracze nie przemieszczają się, zamiast tego wykonują kolejne zadanie sanktuarium. Zamiast wykonywać kolejne zadanie, gracz może podjąć decyzję o wycofaniu się i wykonać zwykły ruch, podczas którego przeniesie się na inny obszar na planszy.
 +  * W ciągu jednej tury Gracz wykonuje jedno zadanie - bez względu na wynik, po podjęciu się zadania tura Gracza się kończy. Gracz będzie mógł podjąć się następnego zadania w kolejnej turze.
 +  * Każde zadanie obszaru wykonuje się tylko raz dla każdego z Graczy z osobna. Oznacza to, że jeśli Gracz wycofał się z Sanktuarium, zawsze może powrócić bez konieczności ponownego wykonywania zadań, które już wykonał. Pozostali Gracze muszą wykonać swoje zadania, jeśli tego nie zrobili.
mm/bows_daggers.1474456558.txt.gz · ostatnio zmienione: 2016/09/21 13:15 przez patryk