Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


mm:mm4_instrukcja

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronach Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
Nowa wersja Następna rewizja po obu stronach
mm:mm4_instrukcja [2022/04/19 19:12]
patryk [Odporność i jej odmiany]
mm:mm4_instrukcja [2022/04/28 22:08]
patryk [Obszar walki]
Linia 381: Linia 381:
   * **Podsumowanie walki** odbywa się po zakończeniu właściwej walki. W jej trakcie postaci otrzymują doświadczenie, przeszukują poległych lub usiłują zmylić pościg.   * **Podsumowanie walki** odbywa się po zakończeniu właściwej walki. W jej trakcie postaci otrzymują doświadczenie, przeszukują poległych lub usiłują zmylić pościg.
  
 +==== Obszar walki ====
 +Obszar, na którym toczy się walka, ma wielki wpływ na obie strony starcia. Charakterystyka obszaru walki zależna jest od treści zdarzenia, które doprowadziło do starcia oraz czynników losowych. Dane na temat obszaru podane są na Kartach Obszaru Walki.
 +
 +Każdy Obszar Walki posiada następujące cechy:
 +  * **Typ**. Określa, czy walka toczy się na przestrzeni otwartej (pod gołym niebem, np. na stepie, w lesie, w zaułku) czy zamkniętej (np. w pomieszczeniu, jaskini), co wpływa na pozostałe cechy oraz może ograniczać dostępność akcji, Talentów lub innych Zdolności (np. wierzchowce mogą być wykorzystane tylko na otwartej przestrzeni).
 +  * **Krajobraz**. Opisuje okoliczności terenowe, w jakich toczy się walka - czy jest to step, skaliste zbocze, wąska uliczka, podziemny korytarz itd. Wpływa przez to na dostępność i działanie Zdolności zarówno graczy, jak i Wrogów.
 +  * **Wielkość**. Określa maksymalny dystans między postaciami. W przypadku otwartej przestrzeni pole walki zwykle jest Duże i toczy się ona na dalekim dystansie. Średnie pole walki pozwala osiągnąć średni dystans, a Małe pole walki oznacza, że starcie będzie się toczyło na bliskim dystansie.
 +  * **Oświetlenie**. Wskazuje na poziom światła panujący w trakcie starcia. Wyróżnia się pełne światło, słabe światło i ciemność. Pełne światło panuje w dzień na otwartej przestrzeni oraz w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Słabe światło (półmrok) z reguły panuje w słabo oświetlonych (np. tylko pochodniami lub świecami) pomieszczeniach (np. świątyniach), o świcie, wieczorem, albo w nocy przy źródłach światła takich jak ognisko. Ciemność oznacza brak źródeł światła i naturalnie występuje w nocy i nieoświetlonych pomieszczeniach. Poziom światła wpływa na zmysły postaci, np. ograniczając lub uniemożliwiając wykrycie i trafienie przeciwnika, albo ułatwiając ukrycie się przed wzrokiem nieprzyjaciela.
 +  * Obecność i pozycja **Osłon** oraz **Przeszkód**. Na niektórych Pozycjach (patrz poniżej) znajdują się Osłony, pozwalające uniknąć trafienia, oraz Przeszkody. Pozycja oznaczona jako Osłona danego rodzaju zapewnia premie postaci znajdującej się na danej Pozycji. Przeszkody oznaczają Pozycje, na których nie może znaleźć się żadna z postaci. Przeszkody dzielą się na zwykłe - blokujące tylko daną pozycję, ale mogą zostać ominięte poprzez ruch postaci, oraz duże, które całkowicie blokują ruch przez daną Pozycję.
 +  * Obecność innych elementów, jak **Pułapki** czy specjalne obszary. Niektóre Pozycje mogą być usiane pułapkami, aktywowanymi przez Postaci, które znajdą się na danej Pozycji lub innymi obszarami specjalnymi. Są wtedy odpowiednio oznaczone.
 +=== Pozycje pola walki ===
 +Każde pole walki podzielone jest na 10 Pozycji, po pięć dla każdej strony starcia. Są to przestrzenie zajmowane przez postaci, odzwierciedlające ich położenie podczas walki. Pozycje są ponumerowane od 1 (najbliżej środka pola walki) do 5 (na krańcach pola walki). Jedna Pozycja jest zajmowana tylko przez jedną postać. Postaci nie mogą przemieszczać się na Pozycje należące do drugiej strony starcia. Pozycja zajmowana przez postać wpływa na to, jakie akcje może wykonać.
 +
 +Wiele Zdolności oraz przedmiotów można używać tylko na określonych pozycjach, w zależności od dystansu. To samo dotyczy zasięgu Broni. W opisie akcji podane są Pozycje i dystans, jaki dotyczy danej Zdolności. Przykładowo, maksymalny zasięg rewolweru może wynosić SR-2, co oznacza, że można z niego strzelać do każdego Wroga na Bliskim dystansie oraz maksymalnie dwóch pierwszych Pozycji, jeśli walka toczy się na dystansie Średnim. 
 +=== Dystans ===
 +Dystans między stronami zależy od warunków inicjujących walkę, obszaru i stanu przygotowania postaci. W pomieszczeniach nie może być wyższy niż wielkość pomieszczenia. Wyróżnia się następujące dystanse:
 +  * **Bardzo bliski (BB)**. Obszar walki jest mały - zwykle starcie rozpoczęło się znienacka, w wyniku podkradnięcia się jednej ze stron lub pułapki. Możliwa jest jedynie walka w zwarciu.
 +  * **Bliski (BL)**. Przeciwników dzieli od siebie od kilku kroków do kilku metrów, walka toczy się na obszarze o małej widoczności - lesie, zaroślach, w zaułku. Na tym dystansie toczy się także prawie każda walka w pomieszczeniu. Walka w zwarciu oraz ataki na odległość są możliwe z każdej pozycji. 
 +  * **Średni (SR)**. Odległość między stronami wynosi kilkanaście-kilkadziesiąt metrów. Najczęstszy dystans spotykany w trakcie starć na otwartym terenie. Postaci na dwóch pierwszych pozycjach mogą atakować na odległość oraz walczyć w zwarciu, postaci na dalszych pozycjach mogą atakować jedynie z dystansu.
 +  * **Daleki (DL)**. Wrogów dzieli ponad sto metrów. Na tym dystansie strony mogą się jedynie ostrzeliwać lub ruszyć w pościg.
 +=== Osłony ===
 +Osłony dzieli się na:
 +  * Lekkie. Prowizoryczna, prześwitująca osłona nie chroniąca przed pociskami, ale utrudniająca celowanie - przykładowo kępa wysokiej trawy, krzesło, płot, drewniana balustrada. Zapewnia karę -1 do testu trafienia każdej postaci próbującej trafić postać ukrytą za lekką osłoną.
 +  * Ciężkie. Solidna przeszkoda zakrywająca postać przed strzałami, np. drzewo, przewrócony stół, kolumna itd. Zapewnia karę -3 do testu trafienia przeciwko postaci znajdującej się na danej Pozycji i pozwala podjąć akcję Skulenia się, która całkowicie osłoni przed ostrzałem.
 ==== Faza rozpoczęcia walki ==== ==== Faza rozpoczęcia walki ====
 Przed rozpoczęciem walki należy określić warunki początkowe (przygotowanie postaci, dystans między stronami i obszar walki). Wynikają one z treści zdarzenia, które spowodowało walkę. Strony biorące udział w walce mogą znajdować się w jednym z trzech stanów: Przed rozpoczęciem walki należy określić warunki początkowe (przygotowanie postaci, dystans między stronami i obszar walki). Wynikają one z treści zdarzenia, które spowodowało walkę. Strony biorące udział w walce mogą znajdować się w jednym z trzech stanów:
-  * **Przygotowane**. Strona spodziewała się walki lub ją zainicjowała i dobrze się przygotowała. Postaci mogą wybrać wykorzystywaną broń i aktywne wyposażenie oraz otrzymują premię +10 INC.  +  * **Przygotowane**. Strona spodziewała się walki lub ją zainicjowała i dobrze się przygotowała. Postaci mogą wybrać wykorzystywaną broń i aktywne wyposażenie, mogą zająć dowolną pozycję oraz otrzymują premię +10 INC.  
-  * **Gotowe**. Strona spokojnie przystępuje do walki, choć nie miała czasu na przygotowania. Postaci korzystają z aktualnego aktywnego wyposażenia. +  * **Gotowe**. Strona spokojnie przystępuje do walki, choć nie miała czasu na przygotowania. Postaci korzystają z aktualnego aktywnego wyposażenia i zaczynają na takich samych pozycjach, jak podczas ostatniej walki
-  * **Zaskoczone**. Strona nie spodziewała się walki i nie ma czasu na przemyślane działania. Postaci nie mogą wybrać broni i aktywnego wyposażenia, a jeśli nie posiadały gotowej broni pod ręką, zamiast tego muszą walczyć losową bronią z ekwipunku. Postaci otrzymują karę -10 INC.+  * **Zaskoczone**. Strona nie spodziewała się walki i nie ma czasu na przemyślane działania. Postaci nie mogą wybrać broni i aktywnego wyposażenia, a jeśli nie posiadały gotowej broni pod ręką, zamiast tego muszą walczyć losową bronią z ekwipunku, i zaczynają na losowych pozycjach. Postaci otrzymują karę -10 INC.
  
 To, w jakim stanie przygotowania strony zaczynają walkę, zależy od kilku reguł: To, w jakim stanie przygotowania strony zaczynają walkę, zależy od kilku reguł:
Linia 392: Linia 416:
   * Wrogowie spotkani w wyniku eksploracji obszaru mogą znajdować się w różnym stanie - zależy to od wykonanych testów: TS(PER):Drużyna jest Przygotowana/Drużyna jest Zaskoczona oraz TS(Skradanie się):Wróg jest Zaskoczony/Wróg jest Gotowy.   * Wrogowie spotkani w wyniku eksploracji obszaru mogą znajdować się w różnym stanie - zależy to od wykonanych testów: TS(PER):Drużyna jest Przygotowana/Drużyna jest Zaskoczona oraz TS(Skradanie się):Wróg jest Zaskoczony/Wróg jest Gotowy.
  
-Dystans między stronami zależy od warunków inicjujących walkę, obszaru i stanu przygotowania postaci. W pomieszczeniach nie może być wyższy niż wielkość pomieszczenia. Wyróżnia się następujące dystanse: +Obszar walki zależy od miejsca toczenia się walki. Opisany w poprzednim rozdziale.
-  * **Bardzo bliski**. Obszar walki jest mały - zwykle starcie rozpoczęło się znienacka, w wyniku podkradnięcia się jednej ze stron lub pułapki. Możliwa jest jedynie walka w zwarciu. +
-  * **Bliski**. Przeciwników dzieli od siebie od kilku kroków do kilku metrów, walka toczy się na obszarze o małej widoczności - lesie, zaroślach, w zaułku. Na tym dystansie toczy się także prawie każda walka w pomieszczeniu. Możliwa jest walka w zwarciu oraz ataki na odległość.  +
-  * **Średni**. Odległość między stronami wynosi kilkanaście-kilkadziesiąt metrów. Najczęstszy dystans spotykany w trakcie starć na otwartym terenie. Możliwe jest jedynie strzelanie do przeciwników, choć odległość może szybko zostać zmniejszona - wtedy dystans skraca się i starcie zmienia się w walkę na bliski dystans. +
-  * **Daleki**. Wrogów dzieli ponad sto metrów. Na tym dystansie strony mogą się jedynie ostrzeliwać lub ruszyć w pościg. +
- +
-Obszar walki zależy od miejsca toczenia się walki. +
- +
-Osłony dzieli się na: +
-  * Lekkie. Prowizoryczna, prześwitująca osłona nie chroniąca przed pociskami, ale utrudniająca celowanie - przykładowo kępa wysokiej trawy, krzesło, płot, drewniana balustrada. Zapewnia karę -1 do testu trafienia każdej postaci próbującej trafić postać ukrytą za lekką osłoną. +
-  * Ciężkie. Solidna przeszkoda zakrywająca postać przed strzałami, np. drzewo, przewrócony stół, kolumna itd. Zapewnia karę -3 do testu trafienia przeciwko kryjącej się postaci i pozwala podjąć akcję Skulenia się.+
  
 Warunki toczenia walki nieokreślone przez treść zdarzenia określa się, losując Kartę Obszaru Walki. Warunki toczenia walki nieokreślone przez treść zdarzenia określa się, losując Kartę Obszaru Walki.
mm/mm4_instrukcja.txt · ostatnio zmienione: 2024/02/07 17:23 przez patryk