Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


faq

FAQ

W związku z postępującą rozbudową Mongolopedii, w miejscu tym pojawią się najczęściej zadawane (albo najwięcej wyjaśniające) pytania, zarówno odnośnie całego świata MM, jak i poszczególnych gier oraz samej Mongolopedii. Użytkownicy mają pełne prawo zadawać nowe i odpowiadać na już istniejące, jeśli któraś z dotychczasowych odpowiedzi nie jest wyczerpująca.

O świecie MM

O grach MM

MM, tOT, tRoA, MM 2, K&G... Co oznaczają poszczególne skróty i które z nich oznaczają które gry?

Świat Mongolian Mercenaries jest na tyle rozbudowany, że powstało kilka systemów i gatunków gier. W maksymalnym skrócie:

 • MM- Mongolian Mercenaries- oznacza albo świat przedstawiony, w którym toczy się akcja gier i który opisuje Mongolopedia, albo jest to skrót od którejś gry RPG, których akcja toczy się w tym świecie (tOT, MM 2 lub MM 3).
 • tOT- MM:tOT, MM:the Original Trilogy- pierwszy system RPG w świecie MM, często dzielony na trzy związane ze sobą części (tRoA, tHoO, tRoSh). Jego charakterystyczne cechy to:
  • Gracze są ograniczeni do poruszania się po planszy, na której zaznaczone są ścieżki i miasta.
  • Wydarzenia losowe i walki odbywają się, gdy Gracze staną na odpowiednich polach, na które podzielone są szlaki na planszy.
  • Każda rasa ma dostęp do trzech (sześciu od tRoSh) ogólnodostępnych i trzech specjalnych klas. Powodowało to kuriozalne sytuacje, kiedy to Faun (od tHoO) mógł być Strzelcem, a tylko Kalormeńczyk mógł być Kapłanem.
  • Brak Talentów. Klasy i rasy różniły się tylko początkowymi premiami do współczynników i umiejętności.
 • tRoA- the Reign of Anarchy- pierwsza część tOT (pierwsza plansza).
 • tHoO- the Hordes of Otherside- druga część tOT.
 • tRoSh- the Revenge of Sheolits- trzecia część tworząca tOT.
 • MM 2- nowy system RPG (pierwszy „prawdziwy” RPG) oraz gra wykorzystująca ten system, osadzona w Drugim Świecie.
 • MM 3- system MM 2, lecz akcja toczy się w Trzecim Świecie.
 • K&K- Khans&Kings (podtytuł Battle for Albania)- planszowa gra strategiczna osadzona w Trzecim Świecie. Nie wyszła poza fazę testów.
 • K&K 2- Khans&Kings 2- nowy system planszowej gry strategicznej; „Odchudzony” i uproszczony system K&K, znacznie bardziej grywalny. Jeden z niewielu projektów, który został ukończony. Obecnie wycofywany na rzecz systemu K&K 3.
 • K&K 3- gra wg ulepszonego systemu K&K 2, tocząca się w Trzecim Świecie. Zawiera wiele udoskonaleń i poprawek w stosunku do K&K 2. Obecnie na wykończeniu, planowane są dodatkowe rozszerzenia, scenariusze i reedycja Drugiego Świata na mechanice K&K 3.
 • B&D- Bows&Daggers (Łuki i Kindżały, czasami z podtytułem Rządy Anarchii)- pierwotnie projekt „podróżnego MM”, bardzo uproszczonego w stosunku do oryginału. Projekt upadł, a nazwa została przeniesiona na samodzielną grę planszową w uniwersum MM, bazującą na silniku znanej planszówki Talisman: Magia i Miecz z niewielkimi zmianami, silnie nawiązującą do starego MM. Obecnie na wykończeniu, planowane są nowe dodatki, m. in. Zemsta Szeolitów.
 • MitM- Mongols in the Maze, gra będąca następnym ogniwem systemu MM, po MM:tOT, MM2 i MM3. Zakłada odrzucenie skrajnie wolnego świata (gdzie np. do Mistrza Gry należy przygotowanie mapy, lub otwarte listy przepisów/przedmiotów) i przenosi nacisk z opowiadania historii na grę na planszy. Zaprojektowana od podstaw plansza składana z losowych elementów przedstawia labirynt podziemi, który przemierza drużyna bohaterów. Dla weteranów MM RPG jest to, w dużym uproszczeniu, „Mongolian cały czas na polu walki”.
 • MM 4- Mongolian Mercenaries, Edycja 4. Kolejna ewolucja systemu MM RPG. Tym razem wprowadza rewolucyjne zmiany, w tym nowy system walki, interakcje społeczne, nową mapę. Zmienia system rozwoju postaci i usprawnia praktycznie każdą mechanikę gry.

MM RPG (tOT, 2, 3)

K&K 2

Czy system K&K 2 będzie rozwijany?

Obecnie system K&K 2 jest uważany za zakończony, a z racji wielu niedociągnięć także za nieperspektywiczny. W przyszłości gra strategiczna tocząca się w Drugim Świecie zostanie wydana na silniku K&K 3, który eliminuje większość błędów części drugiej (system zbierania zasobów, technologie, poruszanie się jednostek i inne).

K&G

Inne

O Mongolopedii

Dlaczego macie tak mało grafik na swojej stronie?

A próbowałeś kiedyś stworzyć grafikę o przyzwoitym poziomie, która nadawałaby się do zilustrowania artykułu?

Inne

Co oznacza JGOSS?

JESTEŚ GŁUPSZY OD SAMEGO SIEBIE.

Co oznacza (}:D- ?

Spójrz na to od lewej do prawej- JESTEŚ GŁUPSZY OD SAMEGO SIEBIE.

Zobacz też

faq.txt · ostatnio zmienione: 2018/01/03 21:18 przez patryk