Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


wiki:dla_edytujacych

To jest stara wersja strony!


Dla edytujących

Gra

Wstęp

MM:tOG możemy używać w dwóch trybach - edycji i gry. W trybie edycji, zmienne są nieaktywne, walki nie są prowadzone i nie możemy handlować. Ten tryb gry służy do tworzenia nowych podstron. W trybie gry nie mamy możliwości edycji, jednak w tym trybie gra staje się „aktywna”.

Wprowadzenie do JavaScript + jQuery

Podstawy

Cała gra powstaje w oparciu o HTML i JavaScript z biblioteką jQuery. JavaScript jest potężnym, a zarazem łatwym w użyciu językiem programowania, dającym nam bardzo duże możliwości. Począwszy od prostych kalkulacji i operacji na zmiennych, aż po zaawansowany rendering 3D. Biblioteka jQuery ułatwia nam tworzenie animacji i programowanie zdarzeń(wkrótce się wyjaśni, co to oznacza). Koniec więc z marudzeniem typu: „szkoda, że w naszej grze nie można tego zrobić”. Technologie, które zdecydowałem się użyć, absolutnie nas nie ograniczają i pozwalają nam osiągnąć właściwie każdy rezultat(oczywiście wszystko jest kwestią czasu (};D-). Ale przechodząc do konkretów… JavaScript jest językiem C pochodnym, co oznacza, że jego składnia bazuje na tym właśnie języku. Może to być nowością dla osób, które znają jednie Pascala, ale myślę, że JavaScript, jest na tyle łatwa i intuicyjna, że nikt nie powinien mieć problemów z opanowaniem jej podstaw.

Zmienne

JavaScript jest językiem(w przeciwieństwie do Pscala) dynamicznie typowanym. Oznacza to, że każda zmienna może przyjmować dowolne wartość. Spróbujmy posłużyć się przykładem. Wyobraźmy sobie zmienną a, zawierającą liczbę np. 5. W językach statycznie typowanych zmiennej tej nie moglibyśmy przypisać innej wartości niż jakiejś innej liczby. W JavaScripcie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się łańcuchem znaków.

Drugą cechą zmiennych w JS jest brak potrzeby, tak jak to było w Pascalu definiować zmiennych na początku. Zmienne możemy definiować w dowolnym miejscu programu.

Trzecią istotną cechą zmiennych w JS są zasięgi. Ta kwestie też została bardzo uproszczona. Na razie możemy przyjąć, że wszystkie zmienne są globalne tzn. niezależnie gdzie zdefiniowałeś zmienną, jest ona widoczna w każdym innym miejscu programu. Co prawda jest to nie do końca prawda, ale na razie możemy przyjąć, że tak jest.

To może tyle teorii. Zobaczmy teraz, jak to wygląda w praktyce.

Operacje matematyczne

Instrukcje warunkowe i pętle

Użycie JavaScriptu w kontekście programowania gry

W tym rozdziale pokaże na konkretnych przykładach jak należy wykorzystać JavaScript w tworzeniu MM:tOG.

Przydatne podpowiedzi i różne sztuczki

Umieszczanie filmów

Ostatnio w Mongolopedii pojawiła się opcja dołączania filmów. Aby dołączyć film na stronę należy postąpić według następujących kroków:

  1. Na początku musimy przekonwertować nasz film do formatu flv. Najlepiej użyć do tego darmowego narzędzia winFF, można je pobrać ze strony: http://winff.org/. Program jest dość intuicyjny w użyciu więc myślę, że nie będziecie mieli problemu z jego obsługą. Aby przekonwertować plik dodajemy go do listy. Następnie z menu „Convert to…” wybieramy opcję „Websites”. Następnie z menu „Device Present” wybieramy „Flash: Video (flv) for Web use Widescreen”, jeżeli nasz film jest panoramiczny(16:9) lub „Flash: Video (flv) for Web use Fullscreen”, jeżeli jest w formacie niepanoramicznym(4:3)
  2. Gdy już mamy przygotowany plik musimy wysłać go na serwer. Na początek postępujemy tak samo jak z każdym innym plikiem. Edytujemy więc stroną na której chcielibyśmy umieścić nasz film. Następnie otwieramy okno dodawania plików wybieramy plik z naszego dysku, nadajemy mu nazwę i wysyłamy.
  3. Po wysłaniu pliku, aby umieścić go w wybranym miejscu na stronie dodajemy następujący znacznik:

{{flowplay>:nazwa_pliku.flv}}

Przykłady

Następujący kod:
{{flowplay>:ballada_o_czyngis_chanie.flv}}
będzie się zachowywał w ten sposób:
:ballada_o_czyngis_chanie.flv

wiki/dla_edytujacych.1303468551.txt.gz · ostatnio zmienione: 2011/04/21 22:00 (edycja zewnętrzna)