Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


altaj_trzeci_swiat

Ałtaj

Ałtaj Mongolski (mong.: Монгол Алтайн нуруу, Mongol Altajn nuruu; chin. upr.: 蒙古阿尔泰山脉; chin. trad.: 蒙古阿爾泰山脈; pinyin: Ménggǔ Ā'ěrtài Shānmài) – góry w Wielkim Imperium Mongolskim, w zachodniej części prowincji Mongolia z najwyższym szczytem kraju górą Chujten ( w masywie Tawan Bogd uul na granicy Imperium i Syberii) o wysokości 4374 m n.p.m. Północno-zachodnie zbocza Ałtaju Mongolskiego należą do Chin Północnych (Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur), reszta należy do Mongolii (ajmaki bajanolgijski, kobdoski i gobijsko-ałtajski).

Główne pasma rozciągają się w kierunku północny zachód - południowy wschód na długości nieomal 6 mlm (950 km). Od południa góry te graniczą z Kotliną Dżungarską i pustynią Gobi, od północnego zachodu z górami Ałtaj, od północnego wschodu z Kotliną Wielkich Jezior a w kierunku południowo-wschodnim przechodzą w Ałtaj Gobijski. Zbudowane są ze skał paleozoicznych. Ze względu na dużą wysokość, wyższe partie są pokryte polami wiecznego śniegu i lodowcami, największymi w Mongolii (łącznie 800 km kw. wg danych z lat 80. XX w.). Tu leży (w masywie Tawan Bogd uul) największy lodowiec Mongolii - Lodowiec Potanina długości 19 km i powierzchni ponad 50 km.kw.

W Ałtaju Mongolskim znajdują się źródła największej rzeki Mongolii Zachodniej Kobdo, jak też źródła rzeki Irtysz - największego dopływu rzeki Ob (jest dłuższy od niej). Północne zbocza, do wysokości 2600 m n.p.m. częściowo porośnięte lasami (tajga), w których głównym drzewem jest modrzew. Cała południowo-wschodnia część jest pozbawiona lasów, od wysokości 2600 m n.p.m. jest wieczna zmarzlina. Znaczny udział stepów, a w obszarach wysokogórskich tundry górskiej.

W górach tych żyją rzadkie zwierzęta, m.in. pantera śnieżna i niedźwiedź brunatny. Na rzece Bulgan gol (lewy dopływ górnego Irtyszu) występują bobry. Z tego obszaru pochodzą liczne, choć nie potwierdzone doniesienia o spotkaniach z Yeti, którego tu nazywają ałmas.

Ze względu na lepszą jakość pastwisk górskich Ałtaj Mongolski jest relatywnie gęsto zaludniony. Tak ajmak bajanolgijski (leży w całości w odrębie najwyższej części tego pasma górskiego) ma gęstość zaludnienia 2,2 os./km² (druga lokata w Mongolii). Północno-zachodnia część Ałtaju Mongolskiego jest zasiedlona głównie przez Kazachów, dalej na południowy wschód są plemiona zachodniomongolskie i Mongołowie. Większość populacji prowadzi tryb życia koczowniczy lub półkoczowniczy. Jedyne miasto Ölgij (ośrodek administracyjny ajmaku bajanolgijskiego) ma 28 400 mieszkańców.

Podstawą gospodarki jest hodowla owiec, kóz, krów, jaków, koni i wielbłądów.

Zobacz też

altaj_trzeci_swiat.txt · ostatnio zmienione: 2012/04/06 08:26 przez patryk