Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


brydz_mongolski

Brydż mongolski

Brydż mongolski - popularna mongolska gra nie karciana, lecz za pomocą kart do gry, znana również, w nieco uboższej formie na Zachodzie.

Rozgrywka

Popularne porzekadło mówi: Grę rozpoczyna pięciu graczy, po licytacji zostaje czterech, po rozgrywce dwóch, a po podziale łupów (nagrody) jeden- zwycięzca. Gra się standardową talią (52 karty), lecz obowiązuje inne nazewnictwo honorów (wysokich kart): walet nazywany jest janczarem, dama gwardzistą, król to bóstwo, a as to kalif.
Najczęściej wychodzi się z najwyższej karty w najstarszym kolorze, a wyrzuca najniższą kartę w najmłodszym kolorze. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje zasada dorzucania się do koloru. Kiedy rozgrywający uzna, że bierze resztę pozostałych lew, może krzyknąć : „Reszta nasza” i rzucić swoimi kartami w karty stolika. Liczba kart, które upadły na ziemię, to liczba wziętych przez tę parę lew.

Licytacja

Konstrukcja licytacji i ilość odzywek różni się od standardowego brydża. Można licytować na wysokości od 1 trefl do 13 bez atu. Każdy poziom licytacji oznacza, że para weźmie tyle lew, ile wynosi poziom licytacji, np. odzywka 4 kier oznacza, że należy wziąć cztery lewy.
Specyficznymi odzywkami są PCB i PCS, które występują po rekontrze, jednak przed pasem. PCB zgłasza się, kiedy uznamy, że partner popełnił błąd podczas licytacji. Za pomocą PCS odrzuca się zarzut partnera.

Systemy licytacyjne

W brydżu mongolskim wyróżnia się dwa systemy licytacyjne:

  • System naturalny - mówisz partnerowi jakie karty posiadasz np. odzywka 7 kier oznacza, że mam siedem kierów,
  • SZSL - Super Zmongolony System Licytacyjny. Mówisz partnerowi jakich kart nie posiadasz np. 2 pik oznacza, że nie posiadam dwóch pików. Na Zachodzie znana jest także jego nieco uboższa wersja, zwana ZSL.

System naturalny

Jest niezwykle intuicyjny. Zgłasza się partnerowi ilość swoich kart w danym kolorze. Sztucznymi odzywkami są odzywki w bez atu, gdzie 1BA oznacza posiadanie jednego punktu lub brak pewnego koloru (renons), a 2BA oznacza dwa punkty lub dwa renonse.
Kontra stosowana jest w sytuacji, kiedy mamy renons w atu (ustalonym przez przeciwnika) lub mamy więcej kart w kolorze atutowym niż wynosi kontrakt (np. mamy cztery kiery przy kontrakcie przeciwnika trzy kier). Rekontra oznacza, że uważamy naszych przeciwników za niespełna rozumu.

SZSL

System ten jest bardziej zaawansowany.

Konwencje

Najpopularniejszą konwencją licytacyjną w brydżu mongolskim, jest 13BA Mohammeda - pytanie o ilość kart. Po tak zadanym pytaniu, twój partner ma jedną możliwość - odpowiedzieć PAS, co oznacza, że ma 13 kart.

Zobacz też

brydz_mongolski.txt · ostatnio zmienione: 2017/02/08 12:57 przez ghi