Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


daifugo

Daifugo

Daifugo (jap. wielki milioner, bogacz) lub Daihinmin (jap. wielki nędzarz), znana także jako Tycoon, to japońska gra karciana dla trzech i więcej graczy. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się własnych kart poprzez dorzucanie do stosu. Zwycięzca rozdania zostaje tytułowym Wielkim Bogaczem i cieszy się przywilejami w trakcie następnego, podczas gdy przegrany ma trudniej. Gra posiada wiele odmian i zasad opcjonalnych.

Tytuły graczy

W grze gracze otrzymują jeden z pięciu tytułów:

  • Daifugo (Wielki milioner, ew. Wielki Bogacz, Prezydent, Magnat, Kapitalista) - zwycięzca poprzedniego rozdania.
  • Fugo (Milioner, ew. Bogacz, Wiceprezydent) - drugie miejsce w poprzednim rozdaniu, czyli gracz, który pozbył się kart jako drugi.
  • Heimin (Człowiek z ludu, ew. Robotnik, Chłopek, Proletariusz, Plebejusz) - gracz, który nie zajął żadnej ze skrajnych lokat w poprzednim rozdaniu, tylko środkowe pozycje.
  • Hinmin (Biedak, ew. Nędzarz) - gracz, który zakończył rozdanie jako przedostatni.
  • Daihinmin (Wielki Nędzarz, ew. Wielki Biedak, Żebrak) - gracz, który zajął ostatnie miejsce w poprzednim rozdaniu.

W pierwszym rozdaniu każdy z graczy jest Heiminem. W zależności od liczby grających, więcej niż jeden gracz może być Heiminem w kolejnych rozdaniach albo może nie być go wcale (4 graczy). Przy trzech graczach nie wyróżnia się Fugo ani Hinmina.

Po każdym rozdaniu, gracze muszą się przesiąść zgodnie z hierarchią: Daihinmin jest rozdającym, Daifugo siada po jego lewej, następnie pozostali gracze zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i Hinmin na prawo od rozdającego.

Rozdanie

W grze wykorzystuje się standardową talię 52 kart i dwa jokery, łącznie 54 karty (można także grać inną liczbą jokerów lub większą liczbą talii). Rozdającym w pierwszym rozdaniu jest dowolna osoba, w kolejnych robi to Daihinmin. Karty należy rozdać między wszystkich graczy zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak, by żadne nie zostały. Możliwe, że gracze nie będą mieli równej ilości kart (np. przy czterech graczach jest 2×13 i 2×14 kart), wtedy więcej kart otrzymują gracze o najniższej pozycji (Daihinmin i Hinmin).

Po rozdaniu wszystkich kart, następuje Zeikin (Opodatkowanie). Daihinmin oddaje swoje dwie najsilniejsze (najwyższe) karty Daifugo, a ten w zamian oddaje mu dwie swoje najsłabsze (najniższe) karty. Hinmin oddaje Fugo jedną najwyższą kartę, otrzymując w zamian jedną najniższą. Etap ten pomija się podczas pierwszego rozdania, kiedy jeszcze nie ma ustalonej hierarchii graczy.

Rozgrywka

Starszeństwo kart jest następujące: Joker (pojedynczy lub więcej - najsilniejszy), dwójka, as, król, dama, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 (najsłabsza).

Gra podzielona jest na kolejki, przy czym w zależności od posiadanych kart gracze mogą dorzucać się wielokrotnie w trakcie jednej kolejki, jeżeli nie zostanie przerwana. Rozdanie rozpoczyna Daifugo. Może on położyć na stół dowolną pojedynczą kartę, parę takich samych kart, trójkę lub karetę (wtedy zachodzi Rewolucja). Następny gracz (gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara), jeśli chce dołożyć karty, musi położyć kartę wyższą niż już znajdująca się na stole. Należy trzymać się układu, od jakiego rozpoczęło się rozdanie - na pojedyncze karty można kłaść tylko pojedyncze karty, na pary kart tylko wyższe pary, a trójki kart mogą być przebite tylko trójkami wyższych kart. Jeżeli gracz nie chce lub nie może przebić kart na stole, pasuje i nie pozbywa się kart, może jednak przebijać później. Kolejka kończy się, kiedy wszyscy pozostali gracze spasują lub nie mogą przebić karty. Rozpoczyna się następna kolejka, a pierwszy z ręki wychodzi zwycięzca poprzedniej.

Gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich kart, kończy dane rozdanie. Gra toczy się do momentu, kiedy ustalone zostaną wszystkie miejsca w hierarchii, tj. kiedy kart pozbędzie się przedostatni gracz.

Kiedy gracz wygrywający kolejkę jednocześnie zakończył rozdanie i pozbył się wszystkich swoich kart, następną kolejkę rozpoczyna gracz o najwyższej hierarchii albo następny gracz.

Reguły dodatkowe

  • Jokery są nie tylko najwyższą kartą w grze, ale mogą także zastępować dowolną kartę, tworząc parę, trójkę lub karetę z innymi (np. piątka kier i joker tworzą parę piątek, a dwa króle i dwa jokery mogą być karetą króli).
  • Rewolucja (kakumei). Położenie karety kart powoduje rewolucję, czyli odwrócenie starszeństwa kart - dwójki/jokery stają się najniższe, a trójki najwyższe. Rewolucja obowiązuje do końca rozdania. Położenie kolejnej karety kart powoduje kontrrewolucję (kakumei-gaeshi lub han-kakumei), która przywraca standardowe starszeństwo kart. Czasami może się przytrafić kontr-kontrrewolucja (kakumei-gaeshi-gaeshi lub han-han-kakumei).
  • Ósemki kończą kolejkę - gracz, który dołożył do lewy ósemkę (lub parę/trójkę ósemek), wygrywa kolejkę, zabiera karty i rozpoczyna kolejną kolejkę. Kareta ósemek jednocześnie kończy kolejkę i rozpoczyna rewolucję.
  • Bankrut - Jeżeli obecny Daifugo nie wygra rozdania, w kolejnym zostaje Daihinminem, nawet jeśli nie ukończył rozdania jako ostatni. Wtedy ostatnia osoba zostaje Hinminem.
  • Trójka pik przebija Jokera - jeżeli na szczycie stosu kart znajduje się Joker, dowolny gracz może go przebić trójką pik.

Punktacja

Po każdym rozdaniu gracze otrzymują punkty:

  • Daifugo - 4 pkt.
  • Fugo - 3 pkt.
  • Heimin - 2 pkt.
  • Hinmin - 1 pkt.
  • Daihinmin - 0 pkt.

Grę wygrywa gracz, który po rozegraniu określonej ilości rozdań (co najmniej trzech) zdobył najwięcej punktów.

Zobacz też

daifugo.txt · ostatnio zmienione: 2023/01/13 16:18 przez patryk