Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


jak_zbudowac_jurte

Jak zbudować jurtę?

Czym jest Jurta każdy(przynajmniej każdy mongolopedysta) widzi, pozostaje pytanie jak takie coś zbudować. Na wstępie od razu zaznaczę, że autorzy niniejszego poradnika nigdy na oczy prawdziwej jurty nie widzieli, a całą zawartą tu wiedzę oparli po trochu na materiałach dostępnych w Internecie, po trochu na tym co można dostać na polskim rynku, oraz oczywiście własnej wyobraźni. Prawdopodobnie lepiej byłoby nazwać ten poradnik: Jak zbudowaliśmy własną jurtę, ponieważ całość niniejszego tekstu opiera się na doświadczeniu zdobytym z jedną konstrukcją, ale aby potencjalnych czytelników zachęcić, postanowiliśmy pozostać przy chwytniejszym tytule. To tyle na wstępie. A teraz do pracy!

Podstawowe elementy konstrukcyjne

Na początek należałoby podać główne element jakie składają się na mongolski ger, oto one:

Nazwa mongolskaWymowaOpis
khanahaanŚciany jurty. Są one wykonywane z kilku segmentów tzw. płotka myśliwskiego i stanowią podstawę oparcia dla reszty konstrukcji
toonotoonNajlepszy polski odpowiednik dla tej nazwy to korona, albo zwięczenie. Jest to środkowy element jurty, służący za okno, a równocześnie za podstawę dla uni.
unioonDrewniane pręty składające się na dach jurty.
khaalgahaalakDrzwi jurty.
nars?Rama drzwi.

Etap 1: toono

Użyte elementy

Za samo toono posłużyło nam proste koło od wozu, o średnicy 45cm zakupione na popularnym portalu aukcyjnym. W naszej konstrukcji postanowiliśmy też dodać środkowy słup stabilizujący całą konstrukcję. Za słup posłużyła prostokątna belka o wysokości 180cm. Aby dodatkowo stabilizować konstrukcję, zakupiliśmy metalowy kolec służący do zakotwiczenia belki w ziemi. Koło do belki przymocowaliśmy przy pomocy drewnianego kołka o szerokości osi. Odpowiedni otwór w belce wywierciliśmy przy pomocy specjalnego wiertła łopatkowego.

Użyte wiertłoWywiercony otwórPrzybijanie osi do słupa

Gotowa element prezentuje się w następujący sposób:

Wbijanie metalowej stabilizacjiGotowy element

Etap 2: nars

Etap 3: khana

Etap 4: uni

Tutaj postanowiliśmy trochę odejść od tradycji i zamiast nawiercać toono, użyliśmy popularnie dostępnych chwytaków do rur, oraz śrub dwustronnych.

Użyte elementyChwytak zamocowany przy toonoToono wraz z wkręconym uni

Aby przymocować śrubę do uni nawierciliśmy w nim najpierw otwór o średnicy 6in, a następnie przy użyciu klucza wkręciliśmy tam śrubę o średnicy 8in. Przymocowanie chwytaków do toono nie sprawia większych problemów, a dodatkowo umożliwia wyregulować kąt nachylenia uni. W naszej konstrukcji użyliśmy ośmiu uni, ponieważ tyle szprych miało nasze koło.

Dalsze informacje

W Internecie dostępnych jest naprawdę sporo dobrych poradników. Jeżeli mielibyśmy jednak wybrać najlepsze, to ze znanych nam polecilibyśmy najbardziej:

jak_zbudowac_jurte.txt · ostatnio zmienione: 2015/06/22 22:47 przez ghi