Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


koi_koi

To jest stara wersja strony!


Koi-Koi

Koi-koi to japońska gra karciana, wykorzystująca karty Hanafuda, dla 2-3 graczy. Podczas gry gracze dopasowują karty z ręki oraz stosu do kart na stole i starają się zdobyć specjalne układy kart dające punkty.

Hanafuda

Hanafuda to japońskie karty do gry. W skład talii wchodzi 48 kart podzielonych na 12 kolorów, odpowiadających 12 miesiącom roku. Każdemu miesiącowi odpowiada inna roślina. W skład każdego miesiąca wchodzą karty zwykłe o wartości 1 pkt., karty ze zwojem warte 5 pkt. oraz karty specjalne o wartości 10 lub 20 pkt. Karty przedstawiono w tabeli.

tabela

Warto zauważyć, że w talii znajduje się 5 kart o wartości 20 pkt. (Żuraw, Kwiat wiśni za zasłoną, Księżyc w pełni, Filozof, Feniks). Pozostałe karty specjalne są warte 10 pkt., a karty ze zwojem 5 pkt. Burza (listopad) jest warta 1 pkt. Podczas gry w Koi-Koi wartości punktowe poszczególnych kart nie mają wpływu na końcową punktację, lecz określają wartość kart w budowie układu dającego punkty.

Specjalne zasady kart

Podczas gry w Koi-Koi niektóre karty są objęte specjalnymi zasadami.

  • Czarka sake (wrzesień, chryzantema) jest liczona jednocześnie jako karta o wartości 1 i 10 pkt., czyli może służyć do zdobycia Tane albo Kasu.
  • Burza (listopad, wierzba) traktowana jest jak „dzika karta” - można ją dopasować do każdej karty leżącej na Ba, jednocześnie pasuje do każdej karty z Tafudy lub Yamafudy.

Przygotowanie gry

Przed rozpoczęciem gry jeden z graczy jest wybierany Oya (jap. rodzic). Tradycyjnie zostaje nim ten z graczy, który wyciągnie z potasowanej talii kartę z najwcześniejszego miesiąca. Jeżeli gracze wyciągnęli karty z tego samego miesiąca, Oya zostaje ten z kartą o wyższej wartości punktowej. Pozostali gracze zwani są Ko (jap. dziecko). Gracz z następną w kolejności kartą siada po prawej stronie Oya, następnie kolejny gracz itd. Oya tasuje karty i rozdaje pomiędzy graczy i stół, po dwie karty naraz. Każdy z graczy otrzymuje osiem (przy dwóch graczach) lub siedem kart (przy trzech graczach) na rękę (Tafuda). Na stole (Ba) umieszcza się osiem odkrytych kart. Pozostałe karty tworzą stos (Yamafuda).

Przebieg gry

Grę rozpoczyna Oya. Wybiera on jedną kartę z Tafuda (ręki) i kładzie na Ba (stół). Jeżeli położona karta pasuje (tzn. jest z tego samego miesiąca) do karty z Ba, gracz zabiera taką parę kart i kładzie przed sobą. Jeśli karta nie pasuje do żadnej z kart na stole, pozostaje ona na Ba. Następnie gracz dobiera jedną kartę z Yamafuda i kładzie na Ba. Jeśli wyciągnięta karta pasuje do dowolnej karty z Ba, gracz zabiera także tę parę. Jeśli na Ba znajdują się trzy karty z tego samego miesiąca, gracz kładąc ostatnią kartę z tego miesiąca zabiera wszystkie cztery karty. Jeżeli położona na Ba karta pasuje do więcej niż jednej karty na stole, gracz wybiera, którą parę zabiera dla siebie. Następnie rozpoczyna się kolejka następnego gracza. Gra toczy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gra toczy się do momentu, gdy graczom zabraknie kart na Tafuda lub któryś z graczy zakończy rozdanie zgłaszając Shobu.

Karty, które zbierają gracze, tworzą dające punkty układy, zwane Yaku. Kiedy któryś z graczy zbierze Yaku i zakończy kolejkę, musi zdecydować, czy zakończyć rozdanie, czy kontynuować grę, starając się zdobyć więcej punktów. Jeśli gracz powie Shobu, rozdanie kończy się. Gracz zgłaszający Shobu podsumowuje punkty za zebrane Yaku i przechodzi się do następnego rozdania. Pozostali gracze nie otrzymują punktów. Jeżeli gracz powie Koi-Koi, rozdanie trwa nadal i rozpoczyna się kolejka następnego gracza. Jeżeli Shobu zgłosi inny gracz niż ten, który wcześniej zgłosił Koi-Koi, otrzymuje on podwójną liczbę punktów. Kiedy gracz zgłasza Shobu, a jego Yaku są warte 7 i więcej punktów, jego punktacja zostaje podwojona. Gracz, który zdobył najwyższą liczbę punktów zostaje nowym Oya i rozpoczyna się następne rozdanie. Jeżeli żaden z graczy nie zdobył Yaku, a rozdanie się skończyło (gracze nie mają kart na Tafuda), pozostaje ono nierozstrzygnięte. Żaden z graczy nie otrzymuje punktów i nie następuje zmiana Oya. Jeżeli żaden z graczy nie zgłosi Shobu do końca rozdania, mimo że zdobył Yaku, zwycięzcą zostaje Oya i otrzymuje 6 pkt. (tzw. Oya-kan).

Pełna partia gry składa się z 12 rozdań. Istnieje możliwość rozgrywania partii po 6 rozdań. Zwycięzcą partii zostaje ten z graczy, który zdobył najwięcej punktów ze wszystkich rozdań.

Yaku

koi_koi.1580229448.txt.gz · ostatnio zmienione: 2020/01/28 17:37 przez patryk