Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


mustafostenes_ii

Mustafostenes

Mustafostenes (ur. ok. IE o.S. 2.s. 130 r. zm. ok. IE o.S. 2.s. 172 r.) - jeden z najwybitniejszych mongolskich geografów. Jako pierwszy udowodnił, że świat jest płaski za pomocą swojego słynnego eksperymentu zwanego później „Tyczką Mustafostenesa” Poniżej znajduje się rycina z epoki przedstawiająca Mustafostenesa dokonującego swojego największego odkrycia:

Wielkie odkrycie Mustafostenesa

Eksperyment był bardzo prosty. Pewnego słonecznego i bezchmurnego dnia Mustafostenes wyszedł ze swej jurty i wziąwszy ze sobą długą na trzy łokcie tyczkę przeszedł 1 milę na północ, wbił ją w ziemię, a następnie wrócił się do swej jurty skąd mógł ją wciąż dojrzeć. Tak oto udowodnił hipotezę o płaskości naszej planety.

Pozostałe odkrycia

Mustafostenes jest też uważany za ojca współczesnej mongolskiej geografii. Poza swoim najsłynniejszym eksperymentem, dokonał też szeregu badań mających na celu poznanie wszechświata. Znany jest jako twórca jednej z jego wizji. Stworzył także pierwszą z map Imperium, jemu też zawdzięczamy pierwsze hipotezy dotyczące istnienia drugiej strony świata.

Życiorys

W budowie.

mustafostenes_ii.txt · ostatnio zmienione: 2011/10/18 15:44 (edycja zewnętrzna)