Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


zrodla:w_jurcie_szamana-_o_istocie_magii

W jurcie szamana- o istocie magii

Młody Mohammed wszedł do jurty. Jego mistrz siedział tak jak zawsze, przy wesoło buzującym palenisku. Uczeń zbliżył się do starego szamana i zapytał:
-Mistrzu, czy istnieje różnica między przedmiotami realnie istniejącymi a przywołanymi? To znaczy, czy ogień przywołany za pomocą magii różni się od ognia z paleniska?
Borgin milczał przez chwilę, po czym rzekł cichym głosem:
-Jak dobrze wiesz, magia polega na manipulacji wewnętrzną energią maga za pomocą woli. Ta energia nazywana jest maną. Nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istnienia, choć może nią dysponować każdy, kto poświęci wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia i medytację, pozwalające sięgnąć do wewnętrznych zapasów many. Sam akt rzucenia zaklęcia to nic innego, jak wydobycie pewnej ilości many, po czym zamiana jej w inny rodzaj energii lub materię o pożądanych właściwościach. By zainicjować i podtrzymywać proces zaklęcia, potrzebna jest wola i koncentracja rzucającego zaklęcie. Wypowiadanie słów pomaga w koncentracji, tak samo jak ich odczytywanie ze zwojów. Inny mag może oprzeć się działaniu zaklęcia lub zmodyfikować je, za pomocą swojej woli. Oznacza to, że może on powstrzymać przywołaną kulę ognia za pomocą swoich zdolności magicznych, a w przypadku ataku płonącą pochodnią musi ją odeprzeć w fizyczny sposób. Oczywiście, może także użyć magii i wpłynąć na łuczywo, lecz będzie to oddzielny akt rzucenia zaklęcia, nie zaś wykorzystanie swojej odporności. Powoduje to, że pojedynek magów nigdy nie wygląda tak, że dwie postaci stoją w miejscach i obrzucają się ognistymi kulami. Nie, w magicznym pojedynku istotą jest takie zadziałanie na otaczającą materię i takie na nią wpłynięcie, by zaatakowała przeciwnika w całkiem fizyczny sposób, a on nie domyślił się, w jaki sposób wpływa się na tę materię i nie był w stanie zablokować ataku. Tym samym lepiej jest nie bezpośrednio przywołać ogień i skierować go w stronę przeciwnika, lecz przywoływać olej i jednocześnie podnosić temperaturę wokół. Magia to najtrudniejsza rzecz, jaką może nauczyć się człowiek. Po to jednak jesteś moim uczniem, by tego dokonać.

Zobacz też

zrodla/w_jurcie_szamana-_o_istocie_magii.txt · ostatnio zmienione: 2014/07/08 19:19 przez patryk