Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


zrodla:w_jurcie_szamana-_o_kosturach

W jurcie szamana- o kosturach

Młody Mohammed siedział przed jurtą i posilał się pieczonym baranim udźcem, gdy zauważył zbliżającego się mistrza Borgina. Stary szaman szedł powoli, podpierając się sękatym kijem. Nagle Mohammedowi nasunęło się pytanie:
-Mistrzu, dlaczego nosisz ten kij? Nie możesz znaleźć lepszego? Nawet ja mogę ci wystrugać podporę lżejszą od tego konara, a mimo to nadal wystarczająco silną, byś mógł się podeprzeć.
Borgin pokręcił głową z dezaprobatą i odrzekł:
-Ten kij to nie tylko podpora dla starego człowieka. Jest on także magazynem magicznej energii i symbolem potęgi magicznej. Jak zapewne wiesz, każdy szanujący się mag nosi ze sobą kostur. Przyjmują one różne kształty, rozmiary i są wykonane z różnych materiałów. Nie robią tego tylko dla wygody. Kostury służą do przechowywania Many, gotowej do użycia w chwilach niebezpieczeństwa. Mogą być także nasycone najróżniejszymi zaklęciami. Dzięki temu mag ma większe szanse w starciu z przeciwnikiem, zdobywa przewagę związaną z zaskoczeniem, jeżeli ten nie zna roli, jaką odgrywa magiczna laska oraz pozwala zwiększyć zasoby energii. Każdy profesjonalny czarownik samemu wykonuje swój kostur, skrupulatnie dobierając materiały- inaczej zachowują się kostury wykonane z różnych rodzajów drewna, a inaczej z metalu. W każdej lasce znajduje się także rdzeń, wykonany ze szlachetnego metalu bądź drogocennego kamienia, magazynujący energię. Właściwości kostura są indywidualną cechą danego maga i wpływ na nie mają zarówno szkoła magii, którą zgłębia, jak i jego osobowość. Taki osobisty kostur jest doskonałym orężem i niezwykle potężnym przedmiotem, będącym także symbolem mocy czarodzieja. Oczywiście, możliwe jest korzystanie z kostura wykonanego przez kogoś innego, jednak wtedy ich moc jest znacznie ograniczona. Możliwe jest nawet, że w skrajnych przypadkach nie różnią się od zwykłych kijów. Poza działaniem magicznym, taki kostur jest także orężem. Często posiada metalowe okucia, groty lub ostrza, które czynią z niego groźną broń służącą zarówno do ataku, jak i obrony. Każdy kostur jest niezwykle ważnym przedmiotem dla każdego maga i jego utrata stanowi poważny problem, a może nawet prowadzić do bezsilności. Właśnie dlatego nie potrzebuję nowej laski. Gdy nadejdzie czas, także wykonasz swój kostur. A teraz wróćmy do ćwiczeń.

Zobacz też

zrodla/w_jurcie_szamana-_o_kosturach.txt · ostatnio zmienione: 2014/07/08 19:21 przez patryk