Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


zrodla:w_jurcie_szamana-_o_nauce_magii

W jurcie szamana- o nauce magii

-Mistrzu, uczysz mnie tajników magii. Jestem twoim uczniem, a ty nauczycielem. W przyszłości zostanę szamanem, jak ty. Czy to jedyny sposób, by nauczyć się zaklęć? A inni, którzy nie są szamanami? Oni też mają uczniów? Jak wygląda nauka innych szkół magii?
Młody Mohammed zadał więcej pytań niż zwykle. Dlatego też, co zaskakujące, mistrz Borgin odpowiedział szybciej niż zwykle:
-Słusznie zauważyłeś- jesteś moim uczniem, a ja twoim mistrzem. Tak od wieków szkoli się szamanów. Często takim sposobem naucza się także adeptów innych szkół magii- uczniowie towarzyszą swojemu mistrzowi, często podczas długich podróży. Ale to nie jedyny sposób na naukę magii. Zawsze możesz uczyć się samemu- wymaga to jednak czasu i wytrwałości, a zdobycie ksiąg często jest praktycznie niemożliwe. Także nikt nie skoryguje twoich błędów, więc może to być śmiertelnie niebezpieczne.
Jednym z częściej wybieranych sposobów nauki magii jest wstąpienie do profesjonalnej uczelni. W Imperium działa ich kilka, przy czym najsłynniejszy jest Uniwersytet Nauk Magicznych w Aszchabadzie. Tam całe grupy studentów pobierają nauki od doskonale przygotowanych wykładowców. Uczelnia posiada odpowiednie zaplecze, sprzęt i miejsce do nauki oraz badań, więc jest całkiem rozsądnym wyjściem. Jedyną jej wadą są koszty, jakie trzeba ponieść. Właśnie dlatego większość jej studentów pochodzi z wyższych warstw społecznych.
Inną formą nauki magii, skierowaną do wszystkich, jest działająca w całym Imperium Gildia Magów. Członkostwo jest stosunkowo tanie, lecz wymaga pewnych umiejętności początkowych. Zyskuje się jednak bardzo wiele- od szkoleń, po zaopatrzenie we wszystko, co będzie potrzebne w nauce. Gildia zapewnia także możliwość zdobycia tytułu naukowego w dowolnie wybranej szkole magii. Wielu poszukiwaczy przygód wstępuje w szeregi Gildii nie po to, by kształcić się magicznie, lecz by zdobyć pewne podstawy, mogące uratować życie w czasie pełnych niebezpieczeństw podróży. Jeśli chodzi o niewiernych i ich ziemie, oni nie praktykują magii. Z tego co wiem, działają tam jakieś niewielkie Gildie Magów, nie są jednak tak powszechne jak u nas. Nie mają też żadnych akademii. Właśnie dlatego niewierni są tacy głupi- przez swoją pogardę do magii pogardzają samym Kalifem, który pozwolił jej używać ludziom. No, a teraz przejdźmy do ćwiczeń.

Zobacz też

zrodla/w_jurcie_szamana-_o_nauce_magii.txt · ostatnio zmienione: 2014/07/08 19:24 przez patryk