Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


zrodla:w_jurcie_szamana-_o_zywiolach_i_tradycyjnych_szkolach_magii

W jurcie szamana- o żywiołach i tradycyjnych szkołach magii

Od pewnego czasu młodego Mohammeda zastanawiała jedna kwestia. W końcu, kiedy wspólnie z mistrzem Borginem ćwiczył wzniecanie magicznego ognia, zebrał się na odwagę i zadał pytanie:
-Mistrzu, powszechnie przyjmuje się, że wszystkie zaklęcia dzielą się na cztery szkoły: Magii Mistycznej, Ciemności, Natury oraz Iluzji. Każda z nich poświęcona jest jednemu z czterech żywiołów- wodzie, ogniowi, ziemi oraz powietrzu. Jednak skąd wziął się ten podział? Przecież władając tradycyjną szkołą magii ciemności jest się w stanie strzelać błyskawicami- a one powinny przecież służyć tylko temu, co poświęcił się studiowaniu szkole powietrza. Na czym to polega?
Stary mistrz pomilczał przez chwilę, westchnął i odpowiedział:
-Mój młody uczniu, jakże wiele musisz się jeszcze nauczyć! Słyszałeś jedynie o czterech szkołach magii, podczas gdy tradycyjnie wyróżnia się ich aż sześć. Podział ten został dokonany jeszcze w Drugim Świecie, przez jednego z największych magów, jacy żyli na ziemi- Mistrza Sześciu Ścieżek. Teraz już nikt nie pamięta jego prawdziwego imienia. W każdym bądź razie, to on dokonał podziału na sześć szkół magii. Wyodrębnił dobrze ci znane szkoły: Mistyczną, Ciemności, Ziemi oraz Iluzji, podporządkowując każdą z nich jednemu bóstwu-opiekunowi danego żywiołu. Poza nimi, istnieją jeszcze dwie. Jedną z nich jest Magia Runiczna, podporządkowana żywiołowi metalu. Kiedyś powszechnie znana, obecnie utraciliśmy bezpowrotnie tę wiedzę. Istnieją pogłoski, że gdzieś na Zawschodnich Wyspach żyją mędrcy, pamiętający jeszcze istotę tej szkoły. Ostatnią i niezwykle złowrogą z tradycyjnych szkół magii jest Magia Szeolu. Żaden wierny nie jest w stanie nią władać- pochodzi ona od Juda, jest pierwotną siłą buntującą się przeciwko porządkowi ustalonemu przez bogów. To najpierwotniejsza i nieoczyszczona forma magii. Praktykują ją paskudni Kalifowi niewierni, Wyznawcy Juda. Jej jedynym zadaniem jest szkodzenie wiernym na najróżniejsze sposoby. Trzeba się jej wystrzegać, gdyż jest potężna i bardzo niebezpieczna! Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed nią jest unikanie tych miejsc, gdzie mogą się pojawić jej użytkownicy. Wracając jednak do twojego pytania, podział Mistrza Sześciu Ścieżek nie opiera się podzieleniu magii na używane i występujące w zaklęciach żywioły, a cele i drogi prowadzące do ich osiągnięcia. Powiązanie z żywiołami jest kwestią wtórną. I tak Magia Mistyczna, której celem jest oczyszczanie świata ze zła, została skojarzona z wodą. Magia Ciemności, której zadaniem jest tego zła rozprzestrzenianie, kojarzy się z ogniem niszczącym i palącym wszystko na swojej drodze. Magia Natury, korzystająca z otaczającej przyrody, dotykająca zwierząt i roślin, automatycznie łączy się z ziemią, będącą kolebką życia. Magia Iluzji, służąca przede wszystkim mamieniu zmysłów, wprawianiu w błąd i ukrywaniu prawdziwego działania, połączona została z powietrzem, które to potrafi omamić wzrok samotnego podróżnika na bezkresnym stepie. Magia Runiczna która, według nielicznych zachowanych źródeł, miała wnikać w przedmioty, nadając im niezwykłych właściwości, jest skojarzona z metalem, z którego powstają praktycznie wszystkie narzędzia służące człowiekowi. Magia Szeolu zaś jest siłą przeklętą, o której lepiej nie wspominać, gdyż żaden wierny nie jest w stanie wyobrazić sobie jej prawdziwej istoty. Tym samym, jeżeli twoje błyskawice mają służyć wygnaniu Nieumarłych, będzie to zaklęcie Magii Mistycznej. Oczywiście, istota magii nie jest tak prosta w ciągu swojego życia na pewno natkniesz się na zjawiska o niewytłumaczalnych przyczynach oraz skutkach. Po to jednak jesteś moim uczniem, by takich sytuacji było jak najmniej.

Zobacz też

zrodla/w_jurcie_szamana-_o_zywiolach_i_tradycyjnych_szkolach_magii.txt · ostatnio zmienione: 2014/07/08 19:21 przez patryk