Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


drugi_swiat

Drugi Świat

Drugi Świat- świat będący główną areną wydarzeń Pierwszej Ery.

Powstanie

Według wierzeń mongolskich, Drugi Świat został stworzony przez bogów po Wojnie z Judem, kiedy to zniszczony został Pierwszy Świat. Byłby więc miejscem podarowanym narodowi mongolskiemu jako miejsce do życia. Powstałby więc na tydzień po rozpoczęciu Okresu Słońca. Jednakże analiza źródeł innych ludów (Elfów, Krasnoludów, pozostałych ras ludzkich, a nawet przekazów orkowych), które żyły w Drugim Świecie przez pojawieniem się Słońca i sięgających pamięcią do czasów wcześniejszych każe stwierdzić, że początki Drugiego Świata nikną w mrokach niepamięci, a on sam trwał przez pewien czas równolegle do Pierwszego Świata, Mongołowie zaś zostali po prostu przeniesieni przez bogów na niezamieszkane stepy w sercu kontynentu (Przybycie Mongołów).

Rachuba czasu

Każda nacja zamieszkująca Drugi Świat posługiwała się oddzielnym typem kalendarza. Mongołowie liczyli czas od swojego przybycia (aMa- ante Mongolorum adventum oraz pMa- post Mongolorum adventum), który traktują jako rok 1 aMa. Inne rasy sięgają pamięć dalej wstecz- Elfowie liczą czas od roku 3521 aMa. Pojawienie się Słońca datuje się na 2410 r. aMa.

Kształt i położenie we Wszechświecie

Zwykle przedstawiało się Drugi Świat jako prostokąt zawieszony pośrodku sklepienia niebieskiego, „przymocowany” dzięki Górze Bogów o nieskończonej wysokości. Tym samym przypomina on Trzeci Świat po Wielkim Zamachu. Zgodnie z przekazami, widoczne gwiazdy i ciała niebieskie były zupełnie inne.

Ukształtowanie powierzchni

Mapa Drugiego Świata

Dobrze poznane ziemie obejmowały jeden Kontynent położony wokół Nieskończonej Góry oraz pobliskie wyspy. Góra otoczona była Jeziorem. Główne łańcuchy górskie to góry binarne, Góry Pitagorasa, Góry Ostatniego Drewna i Góry Czerwone. Do największych rzek należały: Filip, Iszym2s oraz Rajn. Krajobrazy był zróżnicowane, od lodowych pustkowi północnego krańca kontynentu, przez zielone lasy i łąki Zaiszymia oraz Leonii, żyzne równiny na zawschodzie od Jeziora, spalone słońcem stepy aż do pustyń i tropikalnych bagien delty Filipu. Wokół kontynentu leżało kilka dużych wysp: Narstan, Og oraz Szachalin, a także mniejsze wchodzące w skład archipelagów.

Historia

Rdzennymi mieszkańcami Kontynentu były Dzikie Ludy- orkowie, goblinoidy, trolle i inne. Zamieszkiwały one większość jego obszaru, poza północno-wschodnimi krańcami, gdzie żyli Elfowie.

Zobacz też

drugi_swiat.txt · ostatnio zmienione: 2016/02/01 16:32 przez patryk