Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


mohammed_mustafa_szaman

Mohammed Mustafa Szaman

Mohammed Mustafa Szaman
Data i miejsce urodzenia1438 2.s. ?, Wielkie Imperium Mongolskie
Data i miejsce śmierci14 V 1499 2.s. Astana, Kazachstan 2.s.
ZawódNaukowiec, astrolog i szaman

Mohammed Mustafa Szaman (ur. 1438 2.s. w Wielkim Imperium Mongolskim, zm. 14 V 1499 2.s. w Astanie)- mongolski szaman i astrolog, uczony i uzdrowiciel. Badał przyczyny różnorodnych chorób i sposoby ich leczenia. Do jego największych osiągnięć należy opracowanie algorytmu nazwanego jego imieniem, służącego do wyganiania złych duchów.

Życiorys

Biografia jest pełna białych plam i braku podstawowych informacji. Nie jest znana dokładna data ani miejsce urodzin Mohammeda Mustafy. Prawdopodobnie pochodził z rodziny koczowniczej z zachodu Imperium. W młodym wieku został uczniem szamana, który wprowadził go w tajniki astrologii i medycyny. Już jako pełnoprawny szaman, Mohammed Mustafa zamieszkał w jurcie na zachód od Ułan Bator, gdzie poświęcił się badaniu nieba i leczeniu pasterzy. Około 1487 roku opracował algorytm wskazujący liczbę godzin modlitwy, jaka jest potrzebna do wygnania złych duchów. U schyłku życia wyruszył wraz z armią na wojnę przeciwko Królestwu Kazachstanu. W obozie pełnił funkcję medyka, chroniąc wielu mongolskich żołnierzy przed śmiercią. Jednakże trudy wojennego żywota i złe warunki zrujnowały jego zdrowie. Mohammed Mustafa Szaman zmarł z wyczerpania w dniu Astora Mongolli 1499 roku Drugiego Świata podczas oblężenia Astany.

Algorytm MMS

Algorytm Mohammeda Mustafy Szamana, zwany też Algorytmem MMS, pozwala poznać ilość godzin modlitwy jednego wiernego, by wygnać określoną ilość złych duchów z ciała chorego i tym samym go uzdrowić. Algorytm wyraża się wzorem:

t= √666x/666

gdzie t oznacza liczbę potrzebnych godzin, a x to liczba złych duchów nawiedzających chorego.

Zobacz też

mohammed_mustafa_szaman.txt · ostatnio zmienione: 2013/03/07 21:03 przez patryk