Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


tomalia

To jest stara wersja strony!


Tomalia

Tomalia, Królestwo Tomalii- państwo istniejące w Drugim Świecie w latach 137-563 (później w unii z Zakrzacją jako Zakrzacja i Tomalia), w południowej części Gór Pitagorasa oraz na Podgórzu, zamieszkane przez ludzi (Tomalian) i Krasnoludów Południa.

Położenie geograficzne

Tomalia obejmowała ziemie Podgórza i południowej części Gór Pitagorasa, między bagnami Delty Filipu a Zatoką Kronsztadzką. Od południa ograniczona była Morzem Słonym, a północną granicę tradycyjnie stanowiła Rzeka Graniczna. Obszar ten zajmował powierzchnię ok. 18 mlm2 (ok. 460 800 km2). Największymi rzekami były: Rzeka Niebieska, Rzeka Krucza i Dzedzejka.
Państwo składało się z dwóch regionów. Część zachodnia, zwana Podgórzem, była urodzajną, lekko pofałdowaną (miejscami płaską) niziną, porośniętą łąkami i lasami. Część zawschodnią (nieco większą niż połowa kraju) stanowiły Góry Pitagorasa, porośnięte lasem iglastym.

Historia

Początki kraju

Po stworzeniu Drugiego Świata Tomalianie żyli głównie w niewielkich wioskach, rozproszonych wśród pól. Główną wspólnotą społeczną był ród, którego członkowie zamieszkiwali jedną okolicę, najczęściej kilka wiosek. Około 127 roku przywódca jednego z rodów Podgórza, Bartas Tomal, rozpoczął dzieło tworzenia państwa. Drogą dyplomatyczną i zbrojną podporządkował sobie okoliczne rody. W 137 roku pod jego rządami znalazło się praktycznie całe Podgórze, a Bartas ogłosił się królem. Dwór królewski podróżował po okolicy, przenosząc się z miejsca na miejsce i żyjąc z gościnności poddanych. Po śmierci Bartasa I rządy objął jego syn, Bartas II. Założył on miasto Talesgrad- pierwszą większą osadę w regionie, czyniąc ją siedzibą swojego dworu. Bartas II nałożył na ludność stałe podatki, z których finansował dwór i drużynę królewską. Za rządów Kurtasa I Lasafaryzm stał się oficjalną religią państwową. Nastąpił także rozwój handlu z zagranicą, głównie Wyspami Solonymi i zwierzołakami. Po śmierci Kurtasa w 200 r. 2.s. władzę przejął jego syn, Nartabras.


Najazd mongolski

W roku 1234 nastąpił niszczycielski najazd Mongołów. Ludy bagien spaliły Ojler i Talesgrad oraz splądrowały Podgórze. Kuszygrad poddał się po dwumiesięcznym oblężeniu. Dopiero krasnoludzkie twierdze oparły się najazdowi. Kraj został straszliwie spustoszony, a lata 1234-45 zostały zapamiętane jako Lata bez jarzyn. Odbudowa państwa do stanu sprzed najazdu trwała 28 lat.

Rządy Kurtasa XIII

Demografia

Dualny charakter państwa odzwierciedlały także podziały demograficzne. Podgórze było zamieszkane przez ludzi- Tomalian, tradycyjnie trudniących się rolnictwem. Większość z nich mieszkała w małych osadach. Góry stanowiły siedziby Krasnoludów Południa, których tradycyjnym zajęciem było górnictwo i rzemiosło. Struktura ludności w całym państwie kształtowała się tak, że Tomalianie stanowili niewielką większość (ok. 53% ludności) w stosunku do Krasnoludów. Na północy kraju mieszkała pewna liczba Zakrzacjan.
Miasta na Podgórzu były stosunkowo małe i pełniły przede wszystkim funkcje ośrodków administracyjnych oraz miejsc ufortyfikowanych. Największe z nich to: Talesgrad, Keplergrad, Kuszygrad i Ojler. Gęstość zaludnienia była równomierna, determinowana warunkami sprzyjającymi rolnictwu. Miasta Krasnoludów były znacznie większe, składały się nawet z kilkunastu poziomów (były budowane pod ziemią lub w zboczach gór). Wśród nich, największe znaczenie miały: Hoshak-Narzul, Flughtand, Bjorntand oraz Iktand. W przeciwieństwie do gęsto zaludnionych miast, góry były zamieszkane rzadziej lub wcale.
Wybrzeża Tomalii były w większości skaliste i niezamieszkałe. Wyjątek stanowiły okolice miasta Ojler i ujścia Dzedzejki oraz miasto fermatrad przy ujściu rzeki Kruczej.

Zobacz też

tomalia.1372432184.txt.gz · ostatnio zmienione: 2013/06/28 17:09 przez patryk