Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


transport_w_kazachstanie

Transport w Kazachstanie

Z uwagi na ogromne terytorium i niewielką gęstość zaludnienia, transport w Kazachstanie odgrywa znaczną rolę, łącząc odległe od siebie ośrodki gospodarczo-administracyjne oraz zapewniając połączenie ze szlakami międzynarodowymi.

Kolej w Kazachstanie

Kolej odgrywa kluczową rolę w kazachskim systemie transportu. Większość ruchu towarowego oraz pasażerskiego odbywa się za pośrednictwem kolei. Łączna długość linii kolejowych wynosi ponad 22 000 km i jest systematycznie rozbudowywana. Rozstaw szyn wynosi 1520 mm (kolej szerokotorowa).

Tory łączą główne miasta królestwa oraz zapewniają połączenia międzynarodowe z miastami Syberii oraz Rosji. Stacje zlokalizowane są w większości miast i osad na szlaku. Głównym przewoźnikiem jest państwowa spółka Қазақстан (Kорольдық) Темiр Жолы (ҚТЖ), będąca jednym z największych pracodawców w kraju. Oprócz tego funkcjonuje kilku prywatnych przewoźników, obsługujących głównie połączenia pasażerskie na najbardziej uczęszczanych liniach.

Tabor lokomotyw składa się praktycznie tylko z parowozów. Do obsługi linii podmiejskich na obrzeżach Ałmaty oraz Astany wykorzystuje się kilka spalinowych wagonów silnikowych.

Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorową tworzy sześć odseparowanych sieci (rozstaw szyn 750 mm) o łącznej długości ok. 1150 km. Wszystkie są obsługiwane przez przewoźników prywatnych. Linie zlokalizowane są w:

  • Altbasar (255 km)
  • Kokczetaw (305 km)
  • Kustanaj (143 km)
  • linia między Utjak a Peski-Celinnie (264 km)
  • Novo-Uritskoje - Kovilnaja (94 km)
  • Bulajewo (99 km).

Transport lotniczy

Z uwagi na dużą powierzchnię kraju i zły stan dróg transport lotniczy odgrywa ważną rolę, szczególnie w szybkim ruchu pasażersko-pocztowym. W królestwie znajduje się 97 lotnisk (głównie o pasach z nieutwardzoną nawierzchnią) i 7 przystani wodnosamolotów (w tym 3 na wybrzeżu Morza Kaspijskiego). Najwięksi przewoźnicy to: Królewskie Linie Lotnicze (siedziba w Astanie, loty krajowe i międzynarodowe), Air Astana (siedziba w Ałmaty, loty krajowe i międzynarodowe, największy przewoźnik w kraju) oraz Qazaq Air (obsługuje tylko loty krajowe). Połączenia funkcjonują pomiędzy każdym większym miastem królestwa, a także wieloma miastami za granicą (w Rosji, Turcji, na Syberii oraz Polsce).

Transport wodny

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego znajdują się dwa porty: Aktau oraz Atyrau. Porty śródlądowe znajdują się w Oskemen, Pawłodarze i Semipałatyńsku. Rzekami żeglownymi są Irtysz oraz Syr-Daria.

Transport drogowy

Transport drogowy, ze względu na duże odległości i kiepski stan dróg, nie odgrywa dużej roli na dużych dystansach. Łączna długość dróg wynosi ok. 90 tys. km, z czego większość jest o nawierzchni nieutwardzonej. Stopień motoryzacji jest niski; na samochody mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni obywatele. Przewóz towarowy odbywa się jedynie na krótkich odcinkach.

Komunikacja miejska

Największe miasta dysponują sieciami transportu publicznego. W największych miastach funkcjonują linie autobusowe, obsługujące także ruch podmiejski. W Ałma-Acie działa sieć metra, licząca 34 stacje. W Ałma-Acie, Astanie, Oskemenie, Pawłodarze oraz Temirtau działają linie tramwajowe.

Zobacz też

transport_w_kazachstanie.txt · ostatnio zmienione: 2015/09/02 11:26 przez patryk