Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


wojna_trzech_blekitow

Wojna Trzech Błękitów

Wojna Trzech Błękitów
Czas18 lutego 2.s. 1155- 29 lipca 2.s. 1159
MiejsceKazachstan drugi swiat, Wołoszczyzna, Szymperium, Mongolia
PrzyczynyBezpośrednie: działalność Fałszowiernych, wkroczenie wojsk mongolskich na terytorium Kazachstanu
WynikSytuacja patowa, układ pokojowy w Astanie (1159)
Strony konfliktu
Kazachstan
Szymperium
Leonia
Wielkie Imperium Mongolskie
plemiona wołoskie

Wojna Trzech Błękitów, wojna z Fałszowiernymi- konflikt zbrojny rozgrywający się w latach 2.s. 1155-1159 pomiędzy Wielkim Imperium Mongolskim a koalicją Kazachstanu, Szymperium i Leonii (barwą każdego z tych państw jest błękit/granat/niebieski, stąd nazwa Wojna Trzech Błękitów), spowodowana bezpośrednio przez wkroczenie wojsk mongolskich ścigających sektę Fałszowiernych. Wojna toczyła się ze zmiennym szczęściem do 1159 r., kiedy to wyczerpane bezowocnymi zmaganiami państwa podpisały traktat pokojowy. Konflikt był początkiem tradycyjnej koalicji Trzech Błękitów, która przez następne 350 lat (do 2.s. 1500 r.) będzie stawiać opór ekspansji mongolskiej.

Sytuacja międzynarodowa przed wybuchem wojny

Wielkie Imperium Mongolskie od początku swojego powstania prowadziło agresywną politykę zagraniczną, dążąc do podporządkowania sobie sąsiadów. Z tego powodu Kazachstan oraz Szymperium od 2.s. 173 r. trwały w sojuszu wojskowo-politycznym, mającym na celu wzajemne wsparcie wobec zagrożenia ze wschodu. Współpraca między dwoma państwami była wielokrotnie testowana (wojny z Imperium w latach 174, 245-261, 576-78, 912-16 i pomniejsze najazdy pojedynczych ord odbywające się średnio co 4-6 lat) i istniały skuteczne środki wzajemnej pomocy.

W Leonii w 1148 r. na tron wstąpił Robur IV z dynastii Westborough. Korzystając z chwilowego pokoju na zawschodniej granicy państwa (Dzikie Ludy od 1137 toczyły wojnę z Cesarstwem) rozpoczął ekspansję na Wołoszczyźnie, zajmując całą dolną dolinę Sengamu i wołoskie Siwe Wzgórza, dążąc do podporządkowania całej Wołoszczyzny. Oznaczałoby to konflikt z Imperium, którego wpływy obejmowały praktycznie całą dolinę Kłokołu.

Działalność Fałszowiernych i wybuch wojny

Zobacz też

wojna_trzech_blekitow.txt · ostatnio zmienione: 2015/05/09 12:40 przez patryk