Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


kalif_opera

Kalif (opera)

Opera „Kalif”- największe mongolskie dzieło operowe, autorstwa m. in. Mohammeda Verdiego, Mohammeda Wagnera, Mohammeda Offenbacha i Mohammeda Czajkowskiego. Jej napisanie trwało 66 lat.

Cechą charakterystyczną opery jest zminimalizowanie roli arii solowych- występują jedynie w kilku fragmentach. Większa część dzieła jest napisana na chór.

Budowa

Opera „Kalif” przytłacza swoim ogromem, dlatego też jeszcze nigdy nie była wystawiana poza granicami Wielkiego Imperium Mongolskiego. Średnią obsadę stanowi 500 kotłów, 500 rogów, 1000 bębnów i werbli, około 4000 chórzystów i około 500 innych instrumentów (trójkąty, cytry, wieszakocymbały i różne instrumenty smyczkowe). Wysłuchanie całej opery trwa około pięciu dni, bez przerwy.

Sama opera składa się z kilku części: rozpoczęścia, uwertury, siedmiu aktów (w tym ostatni, finałowy) i zakończenia.

Treść opery

Rozpoczęcie

Opera rozpoczyna się hymnem „Gaude Mater Mongolia”.

Uwertura "Chaos"

Uwertura przedstawia chaos, jaki panował przed stworzeniem świata. Każda partia jest tworzona spontanicznie przez każdego z muzyków z osobna.

Akt I

Połączony z uwerturą płynnym przejściem całej obsady. Składa się z części „Wejście Kalifa”, „Ave Kalif” i „Oto nasze Wielkie Imperium”. Na scenie pojawia się Kalif, wprowadza ład i porządek. Wszyscy wierni oddają cześć Kalifowi. Opiewane jest piękno ziem Wielkiego Imperium Mongolskiego. Każdy ajmak ma własną arię, jemu poświęconą.

Akt II

Także składa się z trzech części, o tytułach „Stworzenie Świata”, „Bunt Wyznawców i Wielka Wojna” oraz „Drugi Świat”. Kalif stwarza świat, bogów i ludzi. Jud buntuje się przeciw Kalifowi i pociąga za sobą Wyznawców. Następuje Wielka Wojna, zakończona upadkiem Juda, śmiercią Batora i zniszczeniem Pierwszego Świata. Opisany zostaje Drugi Świat.

Akt III

Dzieli się na trzy części: „Ali abu Kraken Kalifem”, „Trzej Wędrowni Kalifowie” i „Koniec Drugiego Świata”. Chanem zostaje Ali Abu Kraken, tworzy nowe Imperium Mongolskie. Po nim rządzą jego synowie, a później Trzej Wędrowni Kalifowie. Żydzi powracają i doprowadzają do zagłady Drugiego Świata.

Akt IV

„Trzeci Świat” przedstawia Trzeci Świat i wszystkie jego ziemie. „Druga Era- Era Imperium” opiewa czyny Czyngis-Chana i jego potomków. „Era Upadku” przedstawia upadek Imperium Czyngis-Chana i władzę nad Mongolią sprawowaną przez niewiernych.

Akt V

Dzieli się na części: „Nowa Nadzieja”, „W Pałacu Kalifa” i „Marsz Triumfalny”. Wskazuje Kalifa jako nadzieję na odrodzenie Imperium i rozszerzenie go na cały świat. Opisuje Pałac Kalifa i Nieskończenie Wysoką Wieżę. Zapowiada przyszły triumf.

Akt VI

Poświęcony Gwardii Chana. Przedstawia „Sprawdzian Gwardii”, „Hymn Gwardii” i „Święto Gwardii”.

Akt VII- Finał

„Oto nasze Nowe Wielkie Imperium” przedstawia i opisuje wszystkie ziemie i somony Wielkiego Imperium. Jeden z najdłuższych fragmentów całej opery.

Zakończenie

Na końcu odśpiewywany jest hymn „Gaude Mater Mongolia”.

Zobacz też

kalif_opera.txt · ostatnio zmienione: 2012/06/06 18:55 przez patryk