Mongolopedia Wolna Encyklopedia

Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać.

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


rewolucja_monarchistyczna

To jest stara wersja strony!


Rewolucja monarchistyczna

Rewolucja monarchistyczna
KrajKazachstan
Czas trwania14.06.2013 - 16.04.2015 r.

Rewolucja monarchistyczna w Kazachstanie- wydarzenia mające miejsce w Kazachstanie po Wielkim Zamachu w latach 2013-2015, które doprowadziły ustanowienia monarchii i zdelegalizowania partii komunistycznych.

Historia

Przyczyny rewolucji

1322717429_1297657318_mazhilis_pravitelstvennyj_chas_zasedanie.jpg
Sala posiedzeń Mażilisu, gdzie doszło do proklamowania Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej

Wielki Zamach, przeprowadzony w 2012 (-3 RM) spowodował wielkie zmiany na skalę globalną, które objęły także Republikę Kazachstanu. Państwo pogrążyło się w kryzysie politycznym oraz gospodarczym. Rządząca koalicja parti Nur-Otan prezydenta Nursułtana Nazarbajewa oraz różnych ugrupowań prawicowych przygotowywała pakiet reform i zmian w konstytucji, wraz z ogłoszeniem monarchii i obecynm prezydentem jako pierwszym królem Kazachstanu. Sprzeciw partii lewicowych oraz komunistycznych doprowadzały do zamieszek na ulicach Astany, Ałma-Aty oraz innych większych miast. Fatalna sytuacja spowodowała organizację przyśpieszonych wyborów parlamentarnych w maju 2013 r., podczas których środowiska monarchistyczne zdobyły wystarczającą większość, by wprowadzić zapowiadane zmiany. Pierwsze posiedzenie parlamentu zaplanowano na 14.06.2013 r.

Pucz lewicy i początek rewolucji

Partie lewicowe były zdecydowane nie dopuścić do ogłoszenia monarchii. Zmobilizowane bojówki i sympatycy partii przybywali do Astany, prowokując bójki z sympatykami partii rządzących i policją. Debata w Mażilisie była niezwykle zacięta. Około godziny 16. do gmachu parlamentu wkroczyły uzbrojone oddziały popleczników partii komunistycznej, które aresztowały posłów partii rządzącej i prezydenta. Lider opozycji, Zhambyl Akhmetbekov, proklamował powstanie Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej. Na wieść o wydarzeniach w budynku parlamentu na ulice zaczęli wychodzić mieszkańcy miasta. Doszło do kolejnych starć, w których padli ranni i pierwsi zabici. Ogłoszono generalną mobilizację, lecz wiele oddziałów wypowiedziało posłuszeństwo nowej władzy. Rankiem 15 czerwca rozpoczęły się regularne walki na ulicach Astany, Ałma-Aty i Karagandy.

Sytuacja we wrześniu 2013: kolorem niebieskim zaznaczono tereny zajęte przez monarchistów, a czerwonym zajęte przez komunistów

Pierwszy okres rewolucji (czerwiec- wrzesień 2013)

Walki w większych miastach toczyły się przez cały czerwiec 2013 r. Rewolucja stopniowo ogarniała mniejsze miasta. Dopiero pod koniec sierpnia 2013 r. sytuacja wyklarowała się na tyle, by można było mówić o terenach popierających monarchię i terenach zajętych przez siły lewicowe. Duża część północnej i zachodniej części kraju poparła komunistów, podczas gdy monarchiści zajęli centrum, wschód i południe Kazachstanu. Walki przerodziły się ze starć ulicznych między bojówkami partyjnymi w regularną wojnę domową. Armia zachowała się niejednolicie. Około 40% jednostek poparło monarchistów, podczas gdy zachodnie okręgi wojskowe, stanowiące ok. 25% składu armii wsparło siły komunistyczne. Reszta zdystansowała się od konfliktu politycznego i pozostała w koszarach, a niektóre oddziały, m. in. stacjonujące w Karagandzie, zostały rozwiązane przez dowódców.

Drugi okres rewolucji (październik 2013- lipiec 2014): ofensywa komunistów

nakkila.jpg
Jeden z oddziałów monarchistycznych, okolice Astany, październik 2013

Wraz z nadejściem jesieni siły lewicowe zaczęły przechodzić do ofensywy. Działania nieregularnych formacji kawaleryjskich, szybko się przemieszczających i atakujących z zaskoczenia, spowodowały że sympatycy monarchii musieli się wycofywać. 6 listopada 2013 r. Öskemen zostało zajęte przez komunistów. W połowie grudnia siły monarchistów w rejonie Karagandy i Astany zostały otoczone i odcięte od reszty kraju. Ciężkie walki toczyły się w tych miastach przez całą zimę. Starcia były gwałtowne i zacięte, walczono o każdy budynek. W styczniu siły komunistyczne dotarły do brzegów jeziora Bałchasz, a w marcu do przedmieść Kyzył Ordy. W kwietniu i maju sytuacja ustabilizowała się: większość kraju znalazła się w rękach komunistów. Monarchiści utrzymywali się jeszcze na południu kraju oraz w rejonie Aktau i Astany.

Sytuacja w czerwcu 2014

Trzeci okres rewolucji (sierpień 2014- kwiecień 2015): kontrofensywa monarchistów

suomussalmi_civilians_are_given_old_weapons_to_defend_their_homes_-_july_7_1943.jpg
Milicja monarchistów konserwująca broń, okolice Pawłodaru, wrzesień 2014

w budowie

Ustanowienie monarchii

w budowie

Skutki rewolucji

w budowie

Zobacz też

rewolucja_monarchistyczna.1326120944.txt.gz · ostatnio zmienione: 2012/01/09 13:55 (edycja zewnętrzna)